تبلیغات
مدرسه ی شاد
مدرسه ی شاد
مدرسه ای شاد برای دانش آموزان شاد

بسیاری از والدین معتقدند درس و مدرسه باید برای فرزندانشان همواره در بالاترین اولویت قرار داشته باشد. با این حال مدرسه برای بعضی از دانش آموزان، کسل کننده به نظر می آید. بچه ای که تمایل و اشتیاق کافی به مدرسه نشان نمی دهد، خوب درس نمی خواند و این نقطه ضعفی استرس زا برای پدر و مادرها است. کلید ایجاد شرایط تحصیلی مناسب برای بچه ها، ترغیب و علاقه مند کردن او به یادگیری است.

برقراری ارتباط نزدیک با دانش آموز و صحبت با او در مورد جزئیات درس و مدرسه را می توان اولین گام به منظور پایدار نگه داشتن حس تعلق خاطر کودک یا نوجوان به آموختن دانست. ترک کامل تحصیل، بریدن مقطعی از درس و مدرسه و خرابکاری های تحصیلی، مشکلات و پیامدهایی هستند که نه لزوماً دانش آموزان ضعیف، بلکه به مراتب هر یک از دانش آموزان را ممکن است درگیر کند. زور و اجبار نیز در این وضعیت کارساز نخواهد بود، زیرا این معضلات پیش از بروز قطعی، نشانه ها و هشدارهایی نه فقط از حیث آموزشی، بلکه از جنبه اخلاقی نیز در دانش آموز پدیدار می کنند. بنابراین توجه به جزئیات دغدغه ها و نارضایتی های درست و نادرست دانش آموز است که پیش از آغاز دوره حاد بی علاقگی و تنفر از تحصیل، بتوان فکری برای آن کرد. والدینی که در مکالمه های به موقع، شنوندگان خوب و فعالی برای حرف های حتی بی ربط بچه ها در مورد مدرسه هستند، تصویر دقیق تری از موقعیت علاقه تحصیلی او پیش چشم دارند.

تماس مستمر با معلم و مربیان دانش آموز، دلایل روشن تری درباره قطع ارتباط ذهنی او با محیط آموزشی اش ارائه می دهد. می توان از معلم خواست در مورد دلایل احتمالی یا عوامل عینی کاهش علاقه دانش آموز، چه در جمع دیگران و چه به طور فردی، ابرازنظر کند و البته ایده هایش در مورد افزایش سطح علاقه کودک یا نوجوان به اصل مفهوم آموختن را نیز جویا شد.

بعضی والدین هرچند وقت یکبار سری هم به کلاس درس فرزندشان می زنند و تجربه یک روز در مدرسه او را از سر می گذرانند تا برداشت واقعی تر و ملموس تری از محیط و نحوه آموزش دانش آموز داشته باشند. اگر فضای یادگیری، بی روح باشد، می توان تلاشی برای تغییر آن کرد تا فرسایش مداوم قایق ذهن کودک یا نوجوان را به حداقل رساند. حتی صرفاً حضور والدین حتی یک بار در طول سال تحصیلی در کلاس درس، به دانش آموز این فکر را القا می کند که وقت و توجهی که به درس خواندن اختصاص می دهد، دارای اهمیت است.

مسئله دیگر حرف زدن با دید مثبت در مورد مدرسه است. وقتی دانش آموزی از مسئله ای نزد والدینش گله می کند، بسیاری اوقات دیده شده آنها برای آرام و متقاعد کردن فرزندشان از آوردن نمونه های مشابه در دوران تحصیل خودشان استفاده می کنند. این مسئله می تواند رفتار نادرست ناظم مدرسه یا حتی ناکافی بودن امکانات آزمایشگاهی باشد، با این حال تأکید بر وجود مشکل با آوردن یک مصداق، قاب منفی بر تصویر ناخوشایند تجربه دانش آموز قرار می دهد.

از این رو با تعریف از خاطرات مشابه اما مثبت مدرسه می توان نوعی امیدواری و دید پذیرنده نسبت به محیط آموزشی در دانش آموز پدید آورد. از سوی دیگر باید به او اجازه داد تا درک کند باید به مدرسه برود و درس بخواند، حتی اگر در آن زمان لزوماً علاقه ای در خود حس نکند. تشویق دانش آموز با توضیح این واقعیت که شرایط همین طور باقی نمی ماند و ممکن است در آینده احساس متفاوتی نسبت به مدرسه داشته باشد.

تشویق و تعریف از تلاش ها و نتایج درسی دانش آموز در مدرسه گام دیگری برای علاقه مند نگه داشتن او به درس و مدرسه است.

وقتی والدین احساس افتخار هرچند اندک خود را از یک نمره خوب فرزندشان به او منتقل می کنند، نوعی اطمینان از اهمیت کاری که کودک یا نوجوان به آن مشغول است، به او القا می شود. دانش آموز باید بداند که پدر و مادرش از او حمایت می کنند و به پشتکار او اهمیت می دهند. توجه نشان دادن به تکالیف درسی دانش آموز از سوی والدین نیز زنجیره وابستگی مورد نیاز او به درس و مدرسه را کامل می کند. البته این توجه نباید به انجام مشترک تکالیف بینجامد، اما علاقه پدر و مادر و پیشنهادات آنها می تواند به دانش آموز منتقل شود.

طبیعی است دانش آموزانی که بهتر درس می خوانند، کمتر در معرض بی علاقگی نسبت به درس خواندن قرار می گیرند. با این وجود بیزاری و قطع ارتباط ذهنی و حسی با آموختن در هر دانش آموزی می تواند پدید آید. دشواری های تحصیل و رسیدن به مدارج عالی علمی در مقایسه با سنین دبستان و راهنمایی، بیشتر به چشم دانش آموزان در مقطع دبیرستان می آید.

بعضی از نوجوانان با دیدن افرادی که تحصیل نکرده اند، اما شرایط مالی مساعدی در زندگی دارند، در مورد اهمیت درس خواندن دچار تردید می شوند، اما برداشتی از وضعیت واقعی اجتماعی فرد ندارند. این وظیفه والدین و مربیان است که تصویر واقعی از دستاوردهای تحصیل و آموزش آکادمیک یک حرفه را چه از حیث اجتماعی و فرهنگی و چه مالی برای نوجوانان تشریح کنند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 بهمن 1389 توسط سعیده خفاف
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

نظر سنجی

لینكستان

آمار سایتجاوا اسكریپت

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سخنان بزرگان

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار