تبلیغات
مدرسه ی شاد
مدرسه ی شاد
مدرسه ای شاد برای دانش آموزان شاد

وزارت آموزش و پرورش همزمان با اجرای برنامه هایی مانند آموزش شنا و تیراندازی با كمان، درباره تولید كلیپ ویژه ورزش صبحگاهی و توزیع آن در مدارس سراسر كشور از مهرماه امسال خبر داد.

چندماهی است كه غنی سازی ورزش مدارس در دستور كار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته و استخدام ۲۰ هزار مربی ورزش، آموزش ورزش های تخصصی و اجاره و ساخت سالن های ورزش در جوار مدارس از جمله برنامه های عملیاتی این وزارتخانه است.

منوچهر بهمنی، مدیركل تربیت بدنی آموزش و پرورش درباره اجرای برنامه جدید ورزش صبحگاهی می گوید: در حال حاضر بسیاری از دانش آموزان با مشكلات قامتی روبه رو هستند كه فقر حركتی، سوءتغذیه، نگرش والدین و مشكلات مادرزادی از جمله این عوامل است.

بهمنی البته در بررسی مشكلات قامتی نوجوانان به عواملی مانند میز و نیمكت های غیراستاندارد، نبود فضای مناسب برای جست و خیز، نبود مربیان باانگیزه و مجرب، عدم توزیع شیر و نان غنی شده در بسیاری از مدارس و نبود

تجهیزات ورزشی متناسب با سن دانش آموزان هیچ اشاره ای نكرد؛ ولی گفت: اگر معلمان ورزش حضور فیزیكی فعال داشته باشند و وزارت آموزش و پرورش هم به صورت محسوس و نامحسوس بر عملكرد آنها نظارت كند، مسلما مشكلات قامتی دانش آموزان حل خواهد شد.

● میز و نیمكت های مشكل ساز

به عقیده كارشناسان، اجرای برنامه های ویژه برای پربار شدن ورزش مدارس و جذابیت بیشتر ورزش صبحگاهی زمانی موفق خواهد بود كه به ضعف های موجود در این حوزه توجه شود. در ۲ سال گذشته گزارش پژوهشگران از وضعیت جسمانی دانش آموزان بویژه دختر نشان می دهد كه بیش از ۸۰ درصد آنها به دلیل كمبود حركت بدنی، به اختلالات ساختار قامتی مبتلا هستند. گودی كمر، افتادگی شانه ها، پاهای پرانتزی، استخوان های ضعیف، نرمی استخوان و انحنای غیرطبیعی ستون فقرات از جمله این مشكلات هستند. این پژوهشگران هشدار می دهند اختلالات ایجاد شده در دختران تا ۱۶ سالگی و در پسران تا ۱۸ سالگی دیگر قابل اصلاح شدن نیست، متاسفانه سالیان سال این مشكلات نادیده گرفته شده و میز و نیمكت های غیراستاندارد یكی از دلایل تشدید این اختلالات است.

در این زمینه، سیدباقر مسلمی، معاون وقت سازمان نوسازی مدارس برای اولین بار خبر داد كه تولید این تجهیزات طبق استانداردهای كشوری نیست و آموزش و پرورش، خود را ملزم به اخذ مجوز از هیچ سازمانی برای تایید میز و نیمكت های مدارس نمی داند.

وی هر چند گفت كه با انعقاد قرارداد با یكی از دانشگاه های كشور، میز و نیمكت مدارس صورت بهتری به خود می گیرد اما با گذشتن بیش از یك سال هنوز تغییر جامعی در این تجهیزات صورت نگرفته و در بسیاری از مدارس، دانش آموزان دبیرستانی ناچارند پشت همان میزهای دوران ابتدایی شان بنشینند.

● سرانه فضای ورزش و مربیانی كم تجربه

ادعای آموزش رشته های نوین ورزشی و استخدام ۲۰ هزار مربی جدید زمانی به نتیجه خواهد رسید كه سرانه فضا برای جست و خیز و ورزش به حد استاندارد برسد. در ابتدای سال تحصیلی جاری اعلام شد كه این فضا ۳۲ سانتی متر برای هر دانش آموز است و با ۲ متر استاندارد جهانی فاصله بسیار دارد.

از سوی دیگر نگاهی به ورزش دانش آموزان نشان می دهد كه هنوز برخی مربیان از علم و تجربه كافی برای تربیت و تقویت بنیه جسمی دانش آموزان برخوردار نیستند. امتحانات پایان ترم درس ورزش یا تربیت بدنی در مدارس نشان می دهد كه این مواد امتحانی، بسیار غیركارشناسی تدوین شده اند.

سپیده ط. دانش آموز سال سوم متوسطه از دوی ۵۴۰ متر و بارفیكس و درازونشست به عنوان مواد امتحانی خبر می دهد كه بعد از امتحان، همكلاسی هایش تا ۲ روز دچار دردهای عضلانی می شوند.

او می گوید: وقتی در طول سال برای بارفیكس كه ورزشی قدرتی است، به ما هیچ آموزشی نمی دهند، چطور انتظار دارند آخر ترم بارفیكس بزنیم یا دراز و نشست انجام دهیم؟

امیرحسین. ش، مربی تربیت بد نی و دانشجوی كارشناسی ارشد این رشته می گوید: آموزش ورزش باید طوری باشد كه ایجاد دافعه نكند. نوع لباس، فضا، تهویه هوا، امكانات و آمادگی جسمی برای ورزش مهم است؛ اما به این مسائل اهمیتی داده نمی شود. باید اصول اولیه تربیت بدنی به بچه های ابتدایی و اصول تكنیكی به راهنمایی و مباحث تاكتیكی در دوره دبیرستان آموزش داده شود، در این صورت دانش آموز خود به خود شیفته ورزش و تحرك می شود. این كه می بینیم بچه های ما اضافه وزن دارند، به خاطر نادیده گرفتن همین اصول است.

● گامی برای توجه به ورزش صبحگاهی

اگر منزلی در مجاورت مدرسه داشته باشید، حتما صدای فریاد مربی ورزش یا معاون مدرسه كه ۳۰ / ۷ صبح بارها شما را از خواب بیدار كرده است. نتایج پژوهش های موجود نشان می دهد ورزش صبحگاهی در كاهش افسردگی و خمودگی موثر است. حس اعتماد به نفس دانش آموزان را تقویت می كند و اهمیت متوسطی بر پیشرفت تحصیلی دارد، حتی قدرت نكته سنجی بچه ها را افزایش می دهد و....

۴ سال قبل رئیس گروه تربیت بدنی آموزش و پرورش از اجرای ۱۰ دقیقه ورزش صبحگاهی در تمام مدارس خبر داد. مصطفی سفال منش در آن سال گفت: ۳۵ درصد نوجوانان ۱۵ سال به بالا با مشكل چاقی و بیماری های مربوط به آن روبه رو هستند. با گذشتن ۴ سال از اعلام این آمار، هنوز چاقی و بیماری های قلبی ـ عروقی از مهم ترین مشكلات نوجوانان و جوانان است كه اختلالات قامتی را نیز باید به آن افزود.

پخش موسیقی های شاد، كلیپ های ویژه ورزش صبحگاهی، آموزش شنا و تیراندازی و استخدام مربی هرچند بخشی از برنامه های رفع خمودگی در مدارس است؛ اما پاسخ به ضعف های موجود می تواند پربارسازی ورزش مدارس را شتاب بیشتری ببخشد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 بهمن 1389 توسط سعیده خفاف
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

نظر سنجی

لینكستان

آمار سایتجاوا اسكریپت

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سخنان بزرگان

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار