تبلیغات
مدرسه ی شاد
مدرسه ی شاد
مدرسه ای شاد برای دانش آموزان شاد

در دنیای کوچک خود او را به عنوان یک الگوی کامل می داند. اخلاق، رفتار و کردارش سرمشق دانش آموزان است. مادام که در ارتباط با دانش آموزان است، علاوه بر نشان دادن راه آنها را تا مقصد همراهی می کند. در حقیقت گوشه ای از مسیر سازندگی جامعه را در دست دارد. در دنیایی که به نام ارتباطات نامیده می شود داشتن ارتباط خوب و سازنده یک مهارت و بلکه یک موفقیت بزرگ محسوب شده و بهترین راه برای رسیدن به خواست ها و اهداف محسوب می شود. دنیای معلمی دنیای ارتباط است. تمام تلاش ها با ارتباط شروع می شود و موفقیت ها با ارتباط به اثبات می رسد.اما یک معلم خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ ...

یکی از دریچه های ارتباطی سخن گفتن است. افسردگی می تواند باعث انزوای اجتماعی و گوشه گیری فرد شود و او را ناخواسته به سکوت وادارد، وقتی معلم سکوت کند راه ارتباط کلامی که مهم ترین و موثرترین شیوه برقراری ارتباط در کلاس است بسته نگاه داشته می شود، یعنی حذف فرستنده و وقتی فرستنده ای در کار نباشد (معلم)، آمادگی گیرنده (دانش آموز) هیچ تاثیری نخواهد داشت.

حذف ارتباط کلامی می تواند ارتباط غیرکلامی را نیز تحت تاثیر بگذارد. (ارتباط غیرکلامی شامل تغییرات حالات وحرکات چهره می شود.) و برعکس روحیه شاداب و مفرح معلم می تواند تمام موانع موجود را از میان برداشته و حتی کسالت و خمودگی دانش آموزان را از بین ببرد. به تجربه ثابت شده است که آموخته ها در محیط شاداب و مفرح پایدارتر و عمیق تر از آموخته ها در محیط های خشک و اداری است.شادابی فرستنده می تواند سبب ایجاد نشاط گیرنده گردد. وقتی هر دو طرف ارتباط در یک جو منبسط قرار گیرند، با یکدیگر بهتر و عمیق تر ارتباط داشته و درک وفهم موضوعات ارسالی سریع تر صورت می گیرد. همچنین ارتباط غیرکلامی مثبت (چهره شاداب و منبسط) می تواند ارتباط کلامی را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

● افسرده دل افسرده کند انجمنی را

افسردگی معلم می تواند در ایجاد پیام های منفی، کوتاه، اشتباه و یا پیام های ضعیف موثر باشد.

تحقیقات روان شناختی ثابت کرده است که پیام های معلم با این چنین ویژگی هایی سبب ایجاد بی نظمی و اختلال در دانش آموز می شود به گونه ای که می توان تاثیرات منفی آن را در رفتار و نمرات درسی و فهم موضوعات آموزشی او نظاره گر باشیم.اقبال می گوید: «دیدن دگر آموزد و شنیدن دگر» افسردگی همچنان که بر لایه های درونی فرد، خلق و خو و قلب افراد تاثیر می گذارد بر خارجی ترین لایه انسانیت یعنی چهره او نیز تاثیر خواهد داشت. کودکان به دلیل داشتن روح لطیف این موضوع را سریعا درک می کنند و چونان تصویری بر آینه روح شان انعکاس خواهد داشت.

ارایه مباحث درسی از جانب معلم مبتلا به افسردگی و کسالت، باعث پیش آمدن جو کسالت آور در کلاس خواهد شد و دانش آموزانی که بحث های کسالت آور را گوش می دهند به طور ناخودآگاه در افکار درونی خود غوطه ورر می شوند و از فهم وقایع کلاس و مفاهیم درسی دور می افتند لذا دچار کاهش تمرکز و افت تحصیلی می شوند. طبق نظریه شرطی سازی پاولف، حضور مکرر دانش آموز در کلاس درس کسل و دیدن چهره های افسرده در کلاس، محیط کلاس را تبدیل به یک محیط کسل و داری حواس پرتی خواهد کرد و متعاقب آن هر وقت دانش آموز در کلاس بنشیند، حواسش پرت شده و درگیر اضطراب و افسردگی خواهد شد. چنین کودکی بالطبع نمی تواند درس را خوب فراگیرد. این حالت مصداق این شعر است: «من در میان جمع و دلم جای دگر است.»

برعکس ارایه مباحث آموزشی در محیط های شاد و مفرح باعث رفع خستگی و کسالت از فراگیران و ایجاد روحیه ای شاداب نشاط در دانش آموزان می گردد و متعاقب آن افزایش تمرکز و میل بر حضور در کلاس در فراگیران می گردد.

● دانش آموزان در راه معلم

روان شناسی ارتباطات شامل دو بخش است: هدایت کردن و همدلی کردن. دکتر میلتون اریکسون پدر علم روانپزشکی جدید و هیپنوتیزم معتقد است همدلی کردن تاثیر بیشتر و شگرف تری در برقراری ارتباط دارد. او برای اثبات این فرضیه خویش می گوید شما اگر با یک فرد در پارک همقدم شوید و او را همراهی کنید و مسیری را با او طی کنید اگر بعد از مدتی تغییر مسیر بدهد شما نیز ناخواسته از او تبعیت خواهید کرد و تغییر مسیر می دهید. در کلاس مدرسه به دلیل اینکه یک گروه دانش آموز به همراه معلم خویش مدتی را در کنار هم به سرمی برند نیز هم همین اصل صادق است. افسردگی یا شادابی معلم می تواند سیکل همدلی و همسویی را در کلاس تحت تاثیر قرار دهد، موفقیت تدریس و موفقیت یادگیری در همدلی و همسویی معلم و شاگرد نهفته است. اگر معلم بخواهد در ارتباط خود با دانش آموزان موفق باشد باید از دنیای خود خارج شود و به دنیای کودکان اطرافش ملحق شود.

● کلاس شاداب، دانش آموز شاداب

مشاهدات نشان داده است که اغلب پرخاشگری دانش آموزان پس از ساعات کلاسی و زنگ تفریح ریشه در رفتارها و استرس های موجود در کلاس دارد به نحوی که دانش آموزانی که در کلاس های آرام و عاطفی ساعاتی را با ملایمت سپری می کنند با آرامش و اطمینان خاصی از کلاس خارج شده و زنگ تفریح را به آرامی می گذارنند و برعکس دانش آموزانی که کلاس هایی پر استرس را در محیطی متشنج سپری کرده اند خروج از کلاس بسیار پرعجله و پرهیجانی دارند و در ساعات تفریح بیشترین درگیری را با همسالان خود خواهند داشت. شادابی در گروه دانش آموزانی که کلاس های شاداب با موضوعات شاداب دارند بیشتر از سایر همسالانشان است.

در ارایه مباحث آموزشی هم شرایط فیزیکی و روانی کلاس تا حدودی از محتوای دروس تبعیت می کند. عموما ارایه موضوعاتی مانند ریاضی و زبان خارجه در محیط خشک و بی روح ارایه می شود و دروسی همانند بهداشت و علوم تجربی که جنبه های روحانی و زنده دارد در محیط های شاداب ارایه می گردد. این خود موضوعات و محتوای دروس است که جو کلاس را متناسب با محتوا تغییر می دهد. اما به تجربه ثابت شده است که ارایه موضوعات خشک و بی روح چونان مسایل ریاضی و فیزیک در محیط های شاد و با روح، درک این موضوعات را راحت تر و جذاب تر خواهد کرد.
 
 
  
 
 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 بهمن 1389 توسط سعیده خفاف
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

نظر سنجی

لینكستان

آمار سایتجاوا اسكریپت

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سخنان بزرگان

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار