تبلیغات
مدرسه ی شاد
مدرسه ی شاد
مدرسه ای شاد برای دانش آموزان شاد

بی‌شک فضای شاداب و دوست‌داشتنی تاثیر زیادی در شکوفایی استعدادها، خلاقیت، پیشرفت تحصیلی، کارایی، پویایی و زنده‌دلی دانش‌آموزان دارد، مدرسه بانشاط- موجب باروری جسم و اندیشه کودکان و دانش‌آموزان می‌شود...

راهکارهای شاداب سازی مدارس
 
بی‌شک فضای شاداب و دوست‌داشتنی تاثیر زیادی در شکوفایی استعدادها، خلاقیت، پیشرفت تحصیلی، کارایی، پویایی و زنده‌دلی دانش‌آموزان دارد، مدرسه بانشاط- موجب باروری جسم و اندیشه کودکان و دانش‌آموزان می‌شود. انسان شاداب، پویا و پرتحرک‌ به زندگی امیدوار است و برای رسیدن به اهداف خود سرسختانه تلاش می‌کند برعکس انسان افسرده و اندوهگین ‌و بی‌تحرک، احساس خستگی، درماندگی و ناامیدی می‌کند و در برابر مشکلات، ناتوان و عاجز است و لازمه تحقق و ایجاد مدارس بانشاط، تغیر نگرش و نگاه نو و جدید اولیا و مربیان مدرسه در خصوص زیباسازی و بهسازی فضای آموزشگاه است چرا که فضای زیبا و شاداب تاثیر زیادی در پیشرفت تحصیلی و روحیه دانش‌آموزان و معلمان دارد.
تجربه نشان داده است که در هر جا اولیا باآگاهی و مشارکت فکری، فرهنگی و مادی خود در مدرسه مشارکت کرده‌اند روند پیشرفت تحصیلی و فعالیت مدارس از جایگاه بهتر و مطلوب‌تری برخوردار شده است.

مدیر مدبر با ایجاد فضایی سرشار از صمیمیت موجبات افزایش روحیه‌ گروهی، اعتمادسازی و ایجاد جو عاطفی، دوستانه و شاد را فراهم می‌آورد.

مدیر مدرسه با ایجاد روحیه مشارکت‌پذیری در دانش‌آموزان، معلمان و اولیای دانش‌آموزان در اداره مدرسه می‌تواند جو عاطفی و شادی ایجاد کند و با ایجاد جو احترام متقابل میان معلمان و دانش‌آموزان زمینه ارتقای کیفیت آموزشی ثمربخش و احساس رضایت‌مندی را در مدرسه به وجود می‌آورد.

● راهکارهای تغییر فیزیکی مدارس
۱) رنگ‌آمیزی کلاس درس با توجه به جدول رنگ‌ها به تفکیک جنسیت، رنگ سبز، یشمی یا لیمویی برای کلاس‌های پسران و صورتی یا بنفش‌کم‌رنگ برای کلاس‌های دختران (در مقطع ابتدایی) و در مقاطع راهنمایی و متوسط می‌توان با توجه به استاندارد، رنگ‌های دیگر را جایگزین کرد.
۲) رنگ‌آمیزی میز و نیمکت‌های کلاس با رنگ‌های شاد و استاندارد
۳) نصب اسامی و تصاویر دانش‌آموزان روی در کلاس برای ایجاد احساس تعلق و دلبستگی به کلاس
۴) نصب ساعت دیواری و پرده‌های مناسب با رنگ‌های شاد
۵) قرار دادن و چیدن میز و نیمکت‌ها برای فعالیت گروهی و هنری در کلاس
۶) مجهز کردن کلاس‌ها به تلویزیون همراه با ویدیو یا رایانه در حدامکان
۷) قرار دادن کتابخانه باز در سالن‌ها برای استفاده دانش‌آموزان در زنگ‌های تفریح، اوقات فراغت، فوق‌ برنامه
۸) قرار دادن میز یا کمد مجلات و نشریات ویژه‌ دانش‌آموزان
۹) نصب زنگ ملایم و آرام‌بخش در مدرسه
۱۰) استفاده از وسایل مطبوع سرمایشی و گرمایشی

● معلم شاد در کلاس شاد
اما نباید فراموش کرد معلم، شادابی و سرزندگی را با آگاهی و اطلاعات نو و روش‌هایی بدیع و مبتکرانه می‌آفریند و کلاس را شاد می‌کند.
چهره‌ شاداب و متبسم معلم در ایجاد کلاس شاد و روابط صمیمانه بسیار موثر است، استفاده از انواع تکنولوژی آموزشی در کلاس و نمایش فیلم‌های آموزشی در خلال برنامه درسی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد که با اعتماد به نفس و بدون هیچ‌گونه ترس و واهمه‌ای صحبت و اظهارنظر کنند. همچنین فعالیت‌های فرهنگی و پرورش در مدارس چون برگزاری جشن‌ها و مراسم مذهبی، برگزاری بازدید و اردوهای علمی دانش‌آموزان به‌طور مستمر، برگزاری کلاس‌های فوق برنامه از قبیل قرآن، نهج‌البلاغه، نقاشی، خطاطی، رایانه، کاردستی، سفالگری و... از جمله کارهایی است که باید در راستای شادسازی محیط مدارس انجام گیرد.

 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 فروردین 1390 توسط سعیده خفاف
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

نظر سنجی

لینكستان

آمار سایتجاوا اسكریپت

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سخنان بزرگان

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار